Galeria - Kryte lodowisko już w październiku

W najbliższym sezonie zimowym siedlczanie będą mogli korzystać z nowego krytego sztucznego lodowiska. Prace nad budową obiektu trwają już od miesiąca, a 22 lipca odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego. Koszt inwestycji to 4,5 miliona zł, a prace mają być zakończone do 15 października.

Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego Msza Św., którą w intencji budowniczych, projektantów i inwestorów odprawił ks. kanonik Jerzy Kalinka w kościele p.w. Św. Stanisława BM. Po niej na terenie budowy lodowiska odbyło się uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego. Podpisy pod tym dokumentem złożyli: poseł Krzysztof Borkowski, prezydent Siedlec Wojciech Kudelski przewodniczący Rady Miasta Mariusz Dobijański, Zastępcy Prezydenta Marta Sosnowska i Jarosław Głowacki. W imieniu wykonawców akt erekcyjny podpisał Stanisław Przesmycki, właściciel firmy Zeltech oraz dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Andrzej Sitnik.

Poświęcenia placu budowy dokonał ks. kanonik Adam Patejuk, proboszcz parafii pw. Św. Stanisława. W uroczystości udział wzięło wielu znakomitych gości, wśród nich przedstawiciele Polskiego Związku Hokeja na Lodzie.

- Budowa krytego sztucznego lodowiska to spełnienie wieloletnich marzeń wielu pokoleń siedlczan - powiedział prezydent Wojciech Kudelski. - Hokej na lodzie i łyżwiarstwo to były dziedziny sportu, które w Siedlcach były chętnie uprawiane i miasto odnotowywało w tych dyscyplinach spore sukcesy. Przypomnieć tu trzeba najlepszego polskiego hokeistę, wychowanka siedleckiej Pogoni Wiesława Jobczyka, który strzelił trzy bramki "sbornej" w historycznym meczu w 1976 roku, kiedy to Polska pokonał Związek Radziecki 6:4.

Budowa nowego sztucznego lodowiska to nawiązanie do istniejącego w latach 1975 -1996 obiektu nazywanego "Torpark". Przypomnijmy, że ówczesne sztuczne lodowisko budowane było w dużej mierze w czynie społecznym przez załogi siedleckich zakładów pracy i zostało oddane do użytku 20 kwietnia 1975 roku. Istniejące przez dwadzieścia lat sztuczne siedleckie lodowisko zostało zamknięte ze względów bezpieczeństwa. Działająca na bazie amoniaku instalacja mrożenia tafli miała liczne przecieki i stwarzała realne zagrożenie nie tylko dla korzystających z obiektu, ale także mieszkańców najbliższej okolicy. Przez dwanaście lat siedlczanie korzystali tylko z naturalnej tafli wylewanej w okresie zimowym. Dopiero 29 stycznia 2007 roku nowe władze miasta, kierowane przez prezydenta Wojciecha Kudelskiego, uruchomiły sztuczne lodowisko. Początkowo wypożyczono instalację, która pozwalała zamrażać połowę tafli. W kolejnych latach taflę powiększano, aż wreszcie zakupioną ją na własność.
- W międzyczasie pasjonaci hokeja założyli Siedleckie Towarzystwo Hokejowe i ubiegali się o zaadoptowanie na potrzeby sztucznego lodowiska tzw. "żółtej hali" przy Dworcu PKP. Inwestycja okazała się jednak niemożliwa do zrealizowania - mówi prezydent Wojciech Kudelski. - W ubiegłym roku podjęliśmy decyzję o wykonaniu zadaszenia nad lodowiskiem i już tej zimy mieszkańcy miasta i najbliższej okolicy będą mogli korzystać z nowoczesnego obiektu.
Aktualnie na placu budowy lodowiska trwają intensywne prace nad budową konstrukcji zadaszenia. W ramach inwestycji wykonane zostaną także pomieszczenia socjalne i szatnie dla zawodników. Obiekt zostanie wyposażony we wszystkie urządzenia pozwalające na rozgrywanie meczów hokeja na lodzie oraz będzie miał oświetlenie. Koszt inwestycji to 4,5 mln zł, a termin ukończenia budowy to 15 października tego roku. (dd)