Aktualności

26-03-2012

Wokół naszych spraw

Wokół naszych spraw

W piątek, 23 marca prezydent Wojciech Kudelski rozmawiał z mieszkańcami miasta podczas spotkania z cyklu „Wokół naszych spraw.” W trakcie spotkania mieszkańcy pytali o remonty ulic i chodników, utrzymanie porządku i czystości, bezrobocie w mieście, a także budowę Aquaparku.

Oprócz Prezydenta na spotkaniu obecni byli również jego zastępcy Anna Sochacka i Jarosław Głowacki, wiceprzewodniczący Rady Miasta Bogumił Kacprzak, a także prezesi spółek miejskich i naczelnicy wydziałów Urzędu Miasta.
W trakcie spotkania mieszkańcy pytali o remonty ulic i chodników, utrzymanie porządku i czystości, bezrobocie w mieście, a także budowę Aquaparku i południowej trybuny stadionu przy ul. Jana Pawła II. Spotkanie rozpoczęły jednak pytania o funkcjonowanie koalicji „Zgoda i Rozwój”. Jeden z mieszkańców zwrócił uwagę, że posługiwanie się to nazwą może być nie jasne dla mieszkańców i nie wszyscy muszą wiedzieć jakie ugrupowania polityczne wchodzą w jej skład. Przecież w radzie miasta jest również SLD – mówił jeden z mieszkańców. Wojciech Kudelski przypomniał, że koalicja Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości funkcjonuje w mieście od 5 lat, a w tej kadencji dołączyło do niej Siedleckie Towarzystwo Samorządowe. Dzięki tej zgodzie mamy w Siedlcach niespotykany wcześniej rozwój, udało się pozyskać 156 milionów środków unijnych i wszędzie gdzie jestem staram się to podkreślać, bo to jest wielki sukces wszystkich mieszkańców Siedlec – mówił Prezydent.
Bardzo ważnym tematem okazały się drogi i chodniki. Wiele pytań dotyczyło remontów ulic, min: Ceglanej, Rynkowej i Błonie. Odpowiadając na nie Prezydent powiedział, że w tym roku najważniejszą z inwestycji drogowych będzie przebudowa i remont ulicy Piaskowej, która pozwoli połączyć obwodnicę zachodnią z centrum. W naszym mieście jest jeszcze wiele potrzeb w tym zakresie. Trzeba jednak pamiętać, że co roku powstaje kilka nowych nawierzchni ulic, a wiele jest gruntownie remontowanych. Pracujemy nad tym, ale wszystkiego w ciągu jednego roku nie zrobimy – wyjaśniał prezydent Kudelski. Zachęcił również mieszkańców do zawiązywania społecznych komitetów budowy, które w dużym stopniu pozwalają przyśpieszyć inwestycję drogową.
Odpowiadając na pytania dotyczące bezrobocia w mieście, Prezydent zauważył, że w całym kraju odnotowuje się wzrost tego niebezpiecznego zjawiska. W Siedlcach ciągle utrzymuje się ono poniżej wskaźników dla całego Mazowsza, co ma związek z wieloma inwestycjami jakie ostatnio miały miejsce w Siedlcach. Wojciech Kudelski przypomniał, że mimo utraty przez miasto statusu województwa, i upadku dużych zakładów jak Stalchemak i Karo, Siedlce nie odnotowały spadku liczby ludności. W mieście działa około 8 tysięcy małych, rodzinnych firm, ostatnio zainwestowały u nas min. Volvo, Carfil, Altia Group, działają również potentaci jak Mostostal, czy Stadler, ze strony miasta przygotowywane są plany zagospodarowania przestrzennego terenów inwestycyjnych, zachęcamy również inwestorów jednymi z niższych podatków w kraju - wyliczał Prezydent.
Nie zabrakło również pytań dotyczących najważniejszych inwestycji jak budowa Aquaparku i południowej trybuny stadionu. W kontekście dyskusji o niewywiązywaniu się z umowy przez firmę Zambet, Prezes Agencji Rozwoju Miasta Siedlce Mirosław Pawłowski, podkreślał, że wyłonienie wykonawcy było obwarowane wymogami ustawy o zamówieniach publicznych. I mimo doniesień medialnych o problemach firmy Zambet z realizacją inwestycji w innych miastach, nie było formalnych podstaw do tego, by odrzucić jej ofertę. – Na dziś firma zeszła z budowy, my tego nie uznajemy. Do 15 kwietnia czekamy na wykonanie określonych prac – mówił prezes Pawłowski. Przypomniał on również, że jeżeli po raz czwarty nie uda się wyłonić w przetargu wykonawcy trybuny stadionu, to Agencja będzie mogła rozważyć zamówienie z wolnej ręki.
Na trwającym prawie dwie godziny spotkaniu mieszkańcy zwrócili również uwagę na konieczność lepszej organizacji pozimowego sprzątania miasta, w trakcie którego zamiatarki ulic powodują korki, mówiono o konieczności zaktualizowania map miasta o nowo powstałe ulice. Dyskutowano również o planowaniu przestrzennym, organizacji ruchu, parkowaniu, a także utrzymaniu czystości i porządku w mieście. Podsumowując spotkanie Wojciech Kudelski podziękował mieszkańcom za przybycie, zadawane pytania, a także wszystkie uwagi dotyczące funkcjonowania samorządu Miasta Siedlce.

 

« Powrót