Aktualności

05-12-2019

„Adwentowe granie” - konkurs gry na ligawkach

„Adwentowe granie” - konkurs gry na ligawkach

7 grudnia w Muzeum Regionalnym w Siedlcach odbędzie się konkurs gry na ligawkach „Adwentowe granie". Wydarzenie odbędzie się w tym mieście już po raz 24.

 

Program:

  • 12:00 - hejnał i konkurs ligawek przed Muzeum
  • 13:30 - widowiska obrzędowe:

                  „A wyśta wykrakali" (zespół Wici z Trzcińca)
                  „Siostry" (zespół Młynarzanki z Młynek)

  • Koncert: Dopływy. Pieśni weselne w wykonaniu zespołu Starorzecze i zespołu Koła Gospodyń Wiejskich w Trzcińcu
  • ok. godz. 14.30 - ogłoszenie wyników i wręczenie nagród


O WYKONAWCACH KONCERTU PIEŚNI WESELNYCH

Zespół śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich w Trzcińcu

Śpiewaczki z Trzcińca były wielokrotnie uczestniczkami i laureatkami przeglądów kapel i śpiewaków oraz festiwali teatrów obrzędowych, a w 2011 roku dorobek zespołu został honorowany Nagrodą im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej. W repertuarze grupy są m.in. tradycyjne pieśni wiosenne, żniwne, liryczne i weselne, a także bogaty zbiór pieśni pogrzebowych śpiewanych dawniej w Trzcińcu podczas czuwania przy zmarłym oraz pogrzebu. Co szczególnie ciekawe, śpiewaczki z Trzcińca zachowały rzadko już spotykaną w regionie dawną manierę śpiewu.

Zespół Starorzecze

Zespół śpiewaczy Starorzecze to grupa badaczy-praktyków śpiewu tradycyjnego z Mazowsza Wschodniego. Są laureatami konkursu dla młodych wykonawców muzyki tradycyjnej Stara Tradycja 2017, zostali nagrodzeni wyróżnieniem podczas II Turnieju Muzyków Prawdziwych w Filharmonii Szczecińskiej w 2016 roku. Zespół prowadzi badania terenowe w okolicach Węgrowa i Sokołowa Podlaskiego od 2015 roku, a w pracy nad rekonstrukcją lokalnego repertuaru sięga także do nagrań archiwalnych.

 

Zapraszamy!

« Powrót