Aktualności

10-06-2019

20. rocznica pobytu Jana Pawła II w Siedlcach

20. rocznica pobytu Jana Pawła II w Siedlcach

W niedzielę 9 czerwca w Siedlcach miało miejsce szereg wydarzeń upamiętniających wizytę św. Jana Pawła II z 10 czerwca 1999 r. Była uroczysta msza św. marsz i piknik. Uroczystości zgromadziły bardzo wielu uczestników z Siedlec i okolic.


W dniu 9 czerwca 2019 r. diecezja siedlecka świętowała 20. rocznicę pobytu Jana Pawła II w Siedlcach. Przyjazd Ojca Świętego do Siedlec był dla wielu osób jednym z ważniejszych wydarzeń w życiu. Wówczas na siedleckie błonia przybyło prawie pół miliona ludzi, niektórzy szli pieszo wiele godzin, by zobaczyć Papieża, inni przyjechali z zagranicy. Jan Paweł II powiedział, że cieszy się, iż może odwiedzić naszą piękną i gościnną ziemię. Patrząc na zgromadzonych pielgrzymów powiedział: „Jest was tu tyle, jakby Siedlce liczyły milion”.


W 20. rocznicę wizyty Jana Pawła II uroczystości rozpoczęła msza św. o godz. 12:00 pod przewodnictwem Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza, który 20 lat temu towarzyszył Ojcu Świętemu podczas pielgrzymki do naszego miasta. Wraz z biskupem siedleckim Kazimierzem Gurdą i biskupem pomocniczym Piotrem Sawczukiem sprawował uroczystą Eucharystię w siedleckiej katedrze. W homilii było sporo wspomnień, ale przede wszystkim wezwanie do dalszego podejmowania wysiłku, o który prosił nas wtedy papież. W mszy świętej uczestniczyli liczni kapłani, przedstawiciele władz lokalnych i państwowych oraz poczty sztandarowe reprezentujące Rodzinę Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Siedleckiej w tym: Szkoła Podstawowa im. Świętego Jana Pawła II w Białce, Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Brzegach, Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Poizdowie, Szkoła Podstawowa nr 11 im. Jana Pawła II w Siedlcach, Szkoła Podstawowa im. Błogosławionego Jana Pawła II w Wólce Domaszewskiej oraz Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zbuczynie.

O godz. 15.00 przy pomniku św. Jana Pawła II zgromadzili się mieszkańcy Siedlec, aby uczcić XX rocznicę przyjazdu Ojca Świętego do naszego miasta. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 11 im. Jana Pawła II w strojach Gwardii Szwajcarskiej pełnili wartę honorową.

Następnie odbył się Marsz dla Życia. Uczestnicy przeszli ze Skweru Jana Pawła II ulicami: Piłsudskiego, Starowiejską i Wiszniewskiego na teren lodowiska przy ulicy Prusa, gdzie potem do wieczora trwał rodzinny piknik. Na piknikowej scenie widzowie mogli podziwiać występy lokalnych grup. Jako pierwsza zaprezentowała się schola działająca przy parafii Domanice. Po niej zaśpiewały zespoły z parafii św. Jana Pawła II w Siedlcach, Maksymiliana Kolbego w Siedlcach, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Siedlcach, uczniowie z I Katolickiego Liceum im. Świętej Rodziny w Siedlcach oraz grupa „Seniorynki”.

O godzinie 18:00 wystąpił zespół Arka Noego, który przyciągnął pod scenę wielu, nie tylko małych, fanów. Artyści wykonali swoje największe utwory: „Tato”, „Na drugi brzeg”, A gu gu”, „Nie lękaj się”. Po festynie wyruszyła procesja różańcowa na Błonia Siedleckie. O godz. 21.00 odśpiewano tam wspólnie Apel Jasnogórski.

Patronami wydarzenia byli: Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda oraz Prezydent Miasta Siedlce Andrzej Sitnik.

 

« Powrót

Galeria