Aktualności

13-07-2018

Dla Miasta, dla dzieci, dla zdrowia

Dla Miasta, dla dzieci, dla zdrowia

Przedsiębiorstwo Energetyczne (PEC) uruchamia "Program Monitoringu Jakości Powietrza na terenie miasta Siedlce". - Zdrowie dzieci jest dla nas najważniejsze. Zadbają o to czujniki powietrza - deklaruje prezes PE Karol Tchórzewski i zapewnia, że już na przełomie lipca i sierpnia w Siedlcach działać będzie 14. nowych stacji mierzących czystość powietrza. Zostaną zainstalowane na budynkach siedleckich przedszkoli.

To pilotażowy program w skali Polski wschodniej i swego rodzaju  odwzajemnienie się Firmy mieszkańcom Siedlec za korzystanie z jej usług - co zresztą jest założeniem samej koncepcji CSR i opartych na niej programach, prowadzonych przez "odpowiedzialne społecznie firmy"  (od ang. corporate social responsibility). Przedsiębiorstwo Energetyczne budując swoją strategię relacji biznesowych z otoczeniem i Klientami, wychodząc z propozycją montażu czujników przy przedszkolach, uwzględniło tym samym nasze, czyli mieszkańców interesy społeczne i dba tym samym o ochronę środowiska. Szczegóły programu omówili podczas krótkiego briefingu prasowego 13 lipca przy Miejskim Przedszkolu nr 6 przy ul. Pułaskiego, prezes Karol Tchórzewski i prezydent Wojciech Kudelski.

Przedsiębiorstwo Energetyczne uznało, że jedna stacja pomiarowa zlokalizowana przy ul. Konarskiego to za mało. W ramach tzw. społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) i we współpracy z Miastem, firma uruchamia "Program Monitoringu Jakości Powietrza". Za 30 tysięcy złotych PE zafunduje mieszkańcom 14. nowych czujników, rozmieszczonych przy przedszkolach (mapka nr 2 poniżej). Wychowawcy przedszkolni będą wiedzieli, czy najmłodsi mogą bezpiecznie wyjść na plac zabaw i na spacer. Pomiary dostępne będą też dostępne na osobistych smartfonach dzięki specjalnej aplikacji.

Pomysłem prezesa PE szybko zainteresował się prezydent Siedlec Wojciech Kudelski i mu przyklasnął. - Kiedy prezes Tchórzewski przyszedł i przedstawił swój pomysł, od razu uznałem, że to "strzał w dziesiątkę". To doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu będziemy czuć się bardziej komfortowo - podkreśla prezydent Kudelski.

Siedlce jak setki innych miast borykają się ze smogiem. Natężenie najgroźniejszych pyłów PM 2,5 i PM 10 monitoruje w mieście jedna stacja pomiarowa przy ul. Konarskiego, do której danych pomiarowych formułowane są różnorakie zastrzeżenia. Zarówno prezes Karol Tchórzewski, jak i prezydent Wojciech Kudelski uznają, że wyniki pomiarów z tej stacji "nie są adekwatne dla Miasta". - Oczywiście, że chcemy, by zapylenie w Mieście było jak najmniejsze. Jeden punkt na Konarskiego nie zawsze zdaje właściwa relację z zapylenia. Obejmujący de facto całe Miasto monitoring da nam właściwy obraz. To wyraz troski firmy o mieszkańców - mówi prezydent Wojciech Kudelski. - Każdej zimy w naszym Mieście występuje problem smogu. Jest on efektem tzw. niskiej emisji, czyli spalania paliw niskiej jakości w kotłowniach przydomowych. Latem problem pojawia się z powodu ruchu aut lub długotrwałej suszy, kiedy napływa złej jakości powietrze spoza Miasta - uzasadnia swój pomysł Karol Tchórzewski.

PE od lat stosuje najnowocześniejsze filtry. - Nasze kotły już dawno przestały być źródłem emisji pyłów w Mieście, jednak ze względu na zainteresowanie jakością powietrza w Siedlcach, problem smogu znamy bardzo dobrze - twierdzi Karol Tchórzewski. - Na przełomie lipca i sierpnia zainstalujemy na miejskich przedszkolach oraz na naszym obiekcie przy ul. 10 Lutego, pyłomierze. Dzięki zainstalowaniu nowych czujników - będzie ich w sumie w Mieście 17 (14. w przedszkolach, jeden prywatny, istniejący na Konarskiego i 1 PE na 10 Lutego - przyp. aut.), Siedlce staną się najlepiej opomiarowanym miastem w Polsce - zapewniają siedleccy energetycy. - Powstanie mapa jakości powietrza, którą każdy będzie mógł sprawdzić i ocenić, jaka jest jakość powietrza na jego osiedlu - dodaje Karol Tchórzewski.

Odczyt pokazywany będzie w czasie rzeczywistym. Określał będzie poziom jakości powietrza oraz jego temperaturę. Dane będzie można odczytać również w aplikacji mobilnej AIRLY lub na stronie www.airly.eu. Urządzenia montowane w przedszkolach, poza wysłaniem informacji na serwer dla mieszkańców, będą na bieżąco informować wychowawców przedszkolnych, o jakości powietrza sygnalizując to zmianą koloru diod w urządzeniu.

Co więcej..., aby dbać o o zdrowie najmłodszych, przedszkola wyposażone zostaną również w filtry powietrza zainstalowane w salach wewnątrz, na wypadek wysokiego stężenia pyłów. To powinno zwiększyć bezpieczeństwo zdrowotne maluchów. Jeśli okaże się, że czujników w Mieście jest za mało, prezes Tchórzewski zapewnia, że PE będzie je sukcesywnie dokupowało. - To wszystko pozwoli na pomiary nie tylko natężenia pyłów w Mieście, ale i na orientację nt. temat kierunków ich napływu do Miasta - uważa prezydent Wojciech Kudelski.

 

opr. JiC

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/

 

Takie czujniki jak poniżej zamontuje PE w przedszkolach siedleckich:

 

 

Podgląd on-line danych o jakości powietrza:

 

« Powrót