Aktualności

12-07-2018

Żołnierz niezłomny

Żołnierz niezłomny

Nakładem Wydawnictwa Bellona ukazała się książka "Ja, Orzeł. Z Kedywu do celi śmierci". To wywiad-rzeka z Witalisem Skorupką, Honorowym Obywatelem Miasta Siedlce, żołnierzem Kedywu, specjalnego pionu Armii Krajowej zajmującego się dywersją, po wojnie w procesie kiblowym skazanym na karę śmierci.


Witalis Skorupka, liczący obecnie 95 lat, opowiada nam o swoim życiu, które wypełniała walka i praca na rzecz Polski. Mimo wielu dramatycznych wydarzeń zachował pogodę ducha i energię życiową, co pozwala mu angażować się nadal w działalność społeczną.

W momencie wybuchu II wojny światowej miał zaledwie szesnaście lat. W działalność konspiracyjną włączył się szybko. Podczas akcji "Prima Aprilis", przeprowadzonej 1 kwietnia 1944 r., zastrzelił Ludwika Krafta, szefa niemieckiej policji kryminalnej w Siedlcach. Uczestniczył w wyzwalaniu miasta w ramach akcji "Burza". Po wkroczeniu Armii Czerwonej został zatrzymany przez patrol NKWD, ale udało mu się zbiec. W trakcie ucieczki zastrzelił dwóch funkcjonariuszy radzieckiej bezpieki. Rok później został jednak aresztowany przez UB w Warszawie i skazany na karę śmierci, którą zamieniono na dziesięć lat więzienia. Wyrok odsiadywał we Wronkach, Potulicach i Bydgoszczy.

Wywiad-rzekę z Witalisem Skorupką przeprowadziła Beata Sławińska, wiceprezes Fundacji "Łączka". Wydanie poprzedza słowo wstępne Prezydenta Miasta Siedlce Wojciecha Kudelskiego, który napisał, że miał to szczęście poznać Witalisa Skorupkę, "człowieka niezwykle skromnego, który kroczy przez życie zgodnie z rzymską zasadą - Convenit dimicare pro legibus, pro libertate, pro patria, czyli - Przystoi walczyć w obronie praw, wolności, ojczyzny".

Książka powinna już być dostępna w sprzedaży w siedleckich księgarniach. Można ją też wypożyczyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Piłsudskiego.

oprac. WB

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/


 

« Powrót