Aktualności

13-06-2018

Remont Monte Cassino i Łukowskiej

Remont Monte Cassino i Łukowskiej

Magistrat planuje, że jeszcze podczas tegorocznych wakacji zacznie remont nawierzchni 2. siedleckich ulic: Monte Cassino i Łukowskiej. 12 czerwca Wojewoda Mazowiecki ogłosił oczekiwaną listę projektów dofinansowanych z budżetu Państwa.

Zakładając optymalny scenariusz, tj. czas ogłoszenia przetargu i szybkie wyłonienie wykonawcy, remont obu ulic w Siedlcach: Monte Cassino i dalszego ciągu Łukowskiej, może zacząć się jeszcze w tegoroczne wakacje i zostać ukończonym w tym roku.

Dofinansowanie rozwoju lokalnej infrastruktury drogowej w Województwie Mazowieckim odbywa się w ramach Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej. Na Mazowszu, na tzw. liście podstawowej (patrz załącznik) znalazły się wnioski zakwalifikowane w naborze o dofinansowanie. To 34 inwestycje na łączną kwotę 47,8 mln zł dotacji. Łączna wartość zaplanowanych zadań w całym okresie ich realizacji to 79 843 477,41 zł.

W ramach środków w województwie mazowieckim zostanie wybudowanych, wyremontowanych i przebudowanych 51,52 km dróg gminnych i prawie 22,28 km dróg powiatowych. Powstanie ponadto 23,2 km nowych ciągów pieszych i pieszo-rowerowych. - To prawie 100 km. przedsięwzięć lokalnych, dot. budowy nowych dróg, remontów, ich przebudowa bądź budowa ciągów pieszo-jezdnych - poinformował podczas ogłaszania listy dofinansowanych zadań Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki. - Teraz przygotowujemy się do podpisania umów z samorządami lokalnymi i mam nadzieję, że szybko to nastąpi.

W przypadku Siedlec dzięki otrzymanemu dofinansowaniu wyremontowany zostanie blisko odcinek 300-metrowy odcinek ulicy Monte Cassino, od ronda Marii Curie-Skłodowskiej do wylotu ul. Okrężnej. Miasto otrzyma od rządu pół miliona złotych, tj. 40% dofinansowania całości inwestycji (1 249 329,00 zł.), do których dołoży 750 tys. ze środków własnych. Ulica Monte Cassino na tym odcinku, będzie miała nie tylko nową nawierzchnię, ale po obu stronach ścieżki rowerowe i chodniki. W związku z planowanym remontem ma tam też powstać nowe rondo: Monte Cassino/Okrężna. Siedlecki samorząd dokończy też renowację ulicy Łukowskiej, na odcinku od Południowej do Radzyńskiej (aż do granic Miasta). Będzie to kontynuacja remontu z 2016 roku; otrzymana dotacja w tym przypadku wyniesie 1,315 mln zł, do czego Miasto dołoży 877 tys. zł. (koszt całkowity 2 192 189,00 zł.)

Wojewoda Mazowiecki podkreślił fakt, iż na liście 34 dofinansowanych samorządów znalazło się aż 8 gmin i powiatów, które po raz pierwszy otrzymają takie dofinansowanie z programów rządowych, na rozbudowę dróg i infrastruktury.

Na liście podstawowej wniosków zakwalifikowanych do dofinansowania znalazły się 34 wnioski na łączną kwotę 47 808 607,00 zł dotacji. Dzięki środkom przyznanym z dofinansowania realizacja zadań inwestycyjnych będzie możliwa na terenie gmin: Ząbki, Ostrów Mazowiecka, Stara Biała, Miasta Siedlce, Miasta Ostrołęki, Bulkowo, Mszczonów, Sokołów Podlaski, Pułtusk, Sarnaki, Tarczyn, Gostynin, Zbuczyn, Wieniawa, Gąbin, Goszczyn, Gózd, Kobyłka, Nowe Miasto nad Pilicą, Sobolew, Stara Błotnica, Trojanów, Stanisławów, Gniewoszów, Raszyn, Jedlińsk, Obryte, Górzno, Dąbrówka, Garwolin Wieś, Łochów oraz na terenie powiatów: grójeckiego i przysuskiego.

Rząd RP wesprze w sumie 433 samorządowe inwestycje w drogi lokalne na kwotę 500 mln zł. Inwestycje obejmą około 561 kilometrów dróg gminnych i powiatowych. Część przedsięwzięć to budowa nowych dróg, a część – modernizacja i remonty. Oprócz dróg powstanie też 26 mostów, 230 kilometrów chodników lub ścieżek pieszo-rowerowych i 300 bezpiecznych przejść dla pieszych. Średnia wartość dotacji na jedną inwestycję to 1,15 miliona złotych. Kwoty dotacji wahają się od 64 tysięcy do 5 milionów złotych.

 

opr. JiC

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/

 

Załączniki:

« Powrót