Aktualności

14-03-2018

Kultura stołu to sztuka

Kultura stołu to sztuka

Reprezentanci 17. szkół z całej Polski wzięli udział w Mistrzostwach Młodych Kelnerów. 13 marca w ZSP nr 3 im. Stanisława Staszica, o tytuł najlepszego walczyli uczniowie w 5. konkurencjach. MEN obiecuje, że za rok rywalizacja zyska oficjalnie status  "ogólnopolskich" mistrzostw.

 

17 uczniów o profilu nauki: kelner, technik żywienia lub hotelarz wystartowało w tegorocznych zawodach w hali sportowej w "Samochodówce" przy ul. Popiełuszki. To o 6. uczniów więcej niż rok wcześniej. W zawodach wzięli uczniowie szkół gastronomicznych, a zorganizowało je ZSP nr 3 z Siedlec oraz Stowarzyszenie Kelnerów Polskich. Zawody są dla sponsorów - firm i lokalnych restauratorów - okazją by znaleźć doskonale wykształconych kandydatów do pracy oraz by nawiązać kontakty ze specjalistami z gastronomii. Podobnie jak w ubiegłym roku zawody przeplatane były pokazami najnowszych technik i technologii barmańskich i kelnerskich, co dla samych uczestników było też niewątpliwą korzyścią.

W 1. etapie były dwie konkurencje - test wiedzy i serwis napoju gazowanego. Do kolejnego - zmiana brudnego obrusa przy gościu i serwis francuski - serwowanie przekąsek - przechodzili najlepsi.

W końcowym 3 etapie, w którym trzeba było zaserwować gościom przy stole tort (serwis angielski) wzięła udział już tylko 4. najlepszych: Patryk Pokorski z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących z Częstochowy, Samanta Woźnik z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. M. Skłodowskiej-Curie z Kluczborka, Katarzyna Kucharska z ZSP nr 2 Centrum Kształcenia Praktycznego z Garwolina oraz Arkadiusz Kuszneruk z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Augusta i Juliusza Vetterów z Lublina. Taka też była kolejność w finale, po ostatniej konkurencji. Do Siedlec przyjechali ponadto uczniowie z opiekunami z: Łodzi, Studzieniec k/ Sierpca, Warszawy, Łosic, Łukowa, Rudki k/ Brańska, Biłgoraja, Gliwic, Chorzowa, Bydgoszczy, Gorzowa Śląskiego i Iwonicza Zdroju. Uczestnik - "gospodarz" zawodów - Jakub Lewczuk z ZSP nr 3 w Siedlcach, nie wszedł do ścisłego finału.

Patronat nad zawodami objęli: prezydent Siedlec Wojciech Kudelski, starosta siedlecki Dariusz Stopa oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Gratulujący młodzieży Prezydent Siedlec cieszył się, że zawody z roku na rok przyciągają większa liczbę uczestników. - Cała Polska stanęła tu do rywalizacji. Lokale i restauracje też konkurują, a na rynku utrzymają się te najlepsze, między innymi dzięki Wam młodzieży, którzy jesteście doskonale wyszkoleni. Będziecie nieść dalej w przyszłość, ważną dla narodu i kultury, sztukę zachowania przy stole i obsługi gości. Życzę sukcesów Wam i całej branży gastronomicznej, która spełnia oczekiwania gości oraz m.in. rynku pracy, o co też nam patronom i organizatorom chodzi. - gratulował młodzieży Wojciech Kudelski.

 

opr. JiC

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/

« Powrót

Galeria