Aktualności

11-10-2017

Uczelnia bez kłopotów z naborem

Uczelnia bez kłopotów z naborem

W ofercie jest dla nich 19 sekcji artystycznych, kół zainteresowań i zespołów. To liczne i twórcze środowisko liczy aż 840 osób. W kolejce po indeks czeka kolejnych ponad 200. chętnych. Siedlecki Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpoczął 11 października czternasty rok akademicki.

Podstawową formą aktywności są tu wykłady i warsztaty. A słuchacze są ciągle chłonni wiedzy i poświęcają się realizowaniu swoich pasji i zainteresowań. Przeważają Panie - wśród słuchaczy jest ich ponad 700. Doliczono się też ponad 20-u małżeństw. Zajęcia stałe w SUTW organizowane są w cyklach co 2 tygodnie, w każdą środę. Niektórzy "studiują" tu już 13 lat.

Siedlecki Uniwersytet Trzeciego Wieku istnieje od października 2004 roku. Jest programem edukacyjnym Miejskiego Ośrodka Kultury, adresowanym do seniorów, choć nie w każdym przypadku będących emerytami. Słuchaczem SUTW może być każdy zainteresowany możliwością ustawicznego kształcenia się.

Słuchaczami jest aktualnie 840 osób. Aby wszyscy mogli wziąć udział w tym wyjątkowym rozpoczęciu roku akademickiego w Sali Podlasie 11 października, musiano go zorganizować w 2 turach. Samorząd siedlecki reprezentowali: przewodniczący Rady Miasta Henryk Niedziółka i wiceprezydent Anna Sochacka, a wśród gości "Gaudeamus" w SUTW byli także: prorektor UP-H prof. Zbigniew Karczmarzyk, szef Chóru SUTW i dyrektor Bialskiego Centrum Kultury Mariusz Orzełowski, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Jerzy Myszkowski, wicedyrektor MOK Krzysztof Boruta oraz była szefowa projektu i MOK - Krystyna Paczuska.

Nowy rok zajęć rozpoczął hymn Polski, akademicki "Gaudeamus igitur..." oraz pieśni o Siedlcach, w wykonaniu Chóru SUTW pod dyrekcją Mariusza Orzełowskiego. - Wszyscy, szczególnie panie prezentujecie się pięknie. I to od zawsze, bo nie pierwszy raz jestem na otwarciu roku akademickiego u Państwa. - powitała słuchaczy wiceprezydent Anna Sochacka. - Siedlce mają trzy szkoły wyższe (UP-H, Collegium Mazovia i Seminarium Duchowne - przyp. aut) i wszystkie one borykają się z problemem braku chętnych, a Wasz Uniwersytet nie ma i nie miał ich nigdy. Świadczy to o tym, że nasz Uniwersytet Trzeciego Wieku, który ma też wspaniały Chór, jest na tak wysokim poziomie, że garnie się do niego kolejnych 200 osób. To Państwa - słuchaczy, zasługa. Dla samorządu natomiast to wielki splendor i radość, bo możemy się pochwalić działalnością Uniwersytetu na wielu spotkaniach i konferencjach. Wszędzie, gdzie jestem powtarzam, że nasz Uniwersytet jest najlepszy. Życzę wytrwałości w nauce, wszystkiego dobrego oraz zdrowia, byśmy mogli spotykać się jak najdłużej. - życzyła zebranym słuchaczom wiceprezydent Anna Sochacka.

- Wszyscy pragną wiedzieć, a przedmiotem tego pragnienia jest prawda. Jak w życiu codziennym, każdy chce znać prawdę, a nie zadowalać się informacją z tzw. drugiej ręki. - podsumował potrzebę sięgania po wiedzę Henryk Niedziółka, szef Rady Miasta. - Inauguracja jest okazją do spojrzenia wstecz i oceny dokonań. Pozwala też przedstawić plany i zamierzenia na przyszłość. Ten uniwersytet to miejsce zawiązywania przyjaźni, integracji, nabywania nowych umiejętności, a także poszerzania wiedzy oraz dbania o kondycję fizyczną i duchową. Nasz uniwersytet jest jedną wielką rodziną, tworzoną przez pokolenia uczestników. W imieniu Rady Miasta gratuluję i dziękuję słuchaczom oraz osobom wspierającym projekt: władzom Miasta, dyrekcji MOK i wszystkim zaangażowanym. Życzę dalszego zapału, spełnienia oczekiwań i zamierzeń, wielu wspaniałych chwil w roku akademickim i zdrowia. 

Uroczystości w obu turach, zakończyły koncerty piosenek w wykonaniu gwiazdy - Antoniny Krzysztoń.

 

opr. JiC

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/

« Powrót

Galeria