Aktualności

02-10-2017

Zmarła Hanna Sygietyńska-Kwoczyńska

Zmarła Hanna Sygietyńska-Kwoczyńska

1 października zmarła Hanna Sygietyńska-Kwoczyńska, Honorowa Obywatelka Miasta Siedlce, odkrywczyni - razem z Izabelą Galicką - obrazu El Greca "Ekstaza Św. Franciszka". Uroczystości pogrzebowe odbędą się 9 października. Rozpocznie je o godz. 11.00 Msza św. pogrzebowa sprawowana w kościele pw. św. Karola Boromeusza przy ul. Powązkowskiej 14 w Warszawie.  

 

W 1964 r. z Izabellą Galicką dokonały w Kosowie Lackim odkrycia jedynego w Polsce obrazu El Greca – "Ekstaza św. Franciszka". Była historykiem sztuki, regionalistką i laureatką licznych nagród i odznaczeń. W 2009 r., wraz z Izabelą Galicką, zostały odznaczone w Siedlcach krzyżem oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. To wysokie odznaczenie państwowe przyznane zostało obu Paniom za „odkrycie obrazu i wkład w gromadzenie dóbr kultury w Polsce”.

W 2014 roku została laureatką „Aleksandrii” - honorowej nagrody Prezydenta Siedlec, a w 2015 roku Rada Miasta przyznała Hannie Sygietyńskiej-Kwoczyńskiej tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Siedlce.

Więcej o dorobku i osiągnięciach: tutaj.

« Powrót