Aktualności

14-09-2017

Ranking szkół wg Perpspektyw

Ranking szkół wg Perpspektyw

Tygodnik Perspektywy opublikował najnowszy ranking najlepszych szkół ponadgimnazjalnych za rok 2017. Nasze licea i technika są na wyższych lokatach niż rok wcześniej. Ale to technika zanotowały najwyższe skoki w górę w stosunku do roku 2016.

 

Licea

Zgodnie z postanowieniem Kapituły rankingu, licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. Do sporządzenia rankingu wykorzystano dane ze źródeł zewnętrznych wobec ocenianych szkół. Kryteriom, które tygodnik wziął pod dodano wagi procentowe; wyniki matur z przedmiotów dodatkowych "ważono" na 45%, z przedmiotów obowiązkowych waga wyniosła 25% a za udział w olimpiadach przedmiotowych - 30%.

W klasyfikacji najlepszych liceów w Polsce, najwyżej z naszych siedleckich szkół znalazło się Liceum Ogólnokształcące im. B. Prusa - 68 lokata. W odniesieniu do roku 2016, popularny "Prus" wspiął się o 37 pozycji, ze 105. miejsca. Szkoła ma całościowy wskaźnik 56,13 pkt., a najwięcej zdobyła ich za wyniki matur obowiązkowych. Dobry był też wskaźnik za matury z przedmiotów dodatkowych: adekwatnie - 85,35 i 62,46 pkt..

Natomiast 228-a w tej klasyfikacji "Królówka", zanotowała spory spadek w stosunku do 2016 roku. Liceum znalazło się o 84 pozycje niżej (144 w 2016 roku). Najwięcej punktów II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Królowej Jadwigi zdobyło za wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych - 78,31 (całościowy wskaźnik 46,5 pkt.).

Najlepszymi liceami w Polsce wg "Perspektyw" są: XIII Liceum Ogólnokształcące ze Szczecina, które wyprzedziło znane warszawskie XIV Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica oraz Liceum Akademickie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z Torunia.

W rankingu liceów mazowieckich "Prus" jest 25-y. Przed nim są tylko 2. szkoły spoza Warszawy: VI LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego z Radomia (10 pozycja) i Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 5 STO z Milanówka (23).

Więcej o ogólnopolskim rankingu liceów tutaj. Ranking mazowiecki tutaj.

 

Technika

Dwa siedleckie technika zanotowały duże "skoki w górę" w rankingu. Zarówno Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica - popularny "Elektryk", jak i Technikum nr 2 w ZSP im. Mikołaja Kopernika - popularny "Ekonomik" były daleko w rankingu w latach poprzednich.

W przypadku "rankingowania" techników Kapituła zadecydowała o dodaniu jednego kryterium oceny: wyników z egzaminów zawodowych. Tu też dodano wagi do wszystkich kryteriów, ale nie zmieniano ich znaczenia. Najlepszym w kraju okazało się Technikum Elektroniczne w ZSE im. WP z Bydgoszczy, przed  Technikum Łączności nr 14 w Zespole Szkół Łączności z KrakowaTechnikum nr 7 w ZSE-M z Nowego Sącza. Te dwa ostatnie technika od 3 lat stale znajdują się czołówce na najwyższych miejscach. Bydgoszczanie rok wcześniej zajęli 4. pozycję w rankingu.

Najwyżej, na 159. miejscu ze wskaźnikiem 53,68 pkt., wśród techników jest siedleckie Technikum nr 1, które rok wcześniej było na dalekiej, ponad trzysetnej pozycji. Najwięcej punktów technikum otrzymało za wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych. 237-e jest Technikum nr 2 (wskaźnik ogólny - 50,60), tez powyżej trzysetnej pozycji w poprzednich latach.

W rankingu techników Mazowsza Technikum nr 1 jest 17-e, a Technikum nr 2 - 28.

Ranking ogólnopolski techników tutaj. Ranking mazowiecki techników tutaj.

aut. JiC; foto: Perpsektywy

 

Znajdź nas na Facebooku:  www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/

« Powrót