Aktualności

18-09-2017

Europejski Festiwal Rugby

Europejski Festiwal Rugby

Przez 4 dni w Siedlcach grali i bawili się pasjonaci rugby z 14 klubów kilkunastu krajów Europy. Ostatni z 33 meczów międzynarodowych zawodów rozegrano w niedzielne popołudnie 17 września, na obiektach ARMS.

Nie było walki o miejsca, rywalizacji, pucharów, medali czy wyłaniania najlepszych. Spotkaniom w ramach IV Europejskiego Festiwalu EVRA towarzyszyła wyłącznie chęć spotkania się, zabawy i ruchowej aktywności. Trudno byłoby nawet o rywalizację, gdyż grano 2 x 10 minut a ponadto Panowie, mimo chęci i zaangażowania, często mają już "nie to" zdrowie. Weterani rugby kolejny raz udowodnili, że ta społeczność to odmienny, zgrany "świat".

Podczas Festiwalu, 16 września, kiedy inni zwiedzali Warszawę, Siedlce i nasz region, odbyło się otwarte posiedzenie Zarządu EVRA, które miało wyłonić organizatora kolejnego, V Festiwalu EVRA. Następna impreza EVRY odbędzie się we Włoszech.

Jedyne trofeum festiwalu puchar „Jeff Butterfield Trophy” trafił do rąk Miejskiego Klubu Rugby. Impreza była współfinansowana ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego i Urzędu Miasta Siedlce.

Upominki za udział w Festiwalu odebrały wszystkie uczestniczące drużyny. Nagrody niespodzianki otrzymali: Wyzwanie organizacji 5 Festiwalu - I Fossili Dolomitici Oldboy Rugby Club; pierwsze przyłożenie - Alberto Mapelli, Coyotes Cernusco; Najlepszy Sędzia - Andrew Stevens; Master of Rugby - Elio de Anna; Nagroda im. Rafała Bednarka dla najlepszego zawodnika II linii - Cezary Zabokrzycki; Osobowość Festiwalu - Andrasz Neuzer, Esztergom Vitezek.

Nagrody EVRA odebrali: Prezydent Wojciech Kudelski dla Miasta Siedlce, prezes Krzysztof Kisieliński dla Miejskiego Klubu Rugby, przewodniczący Rady Miasta Henryk Niedziółka w imieniu Polskiego Związku Rugby i Cezary Księżopolski dla Kolegium Sędziów.

Na zakończenie ogłoszono, że laureatem „Jeff Butterfield Trophy” został Miejski Klub Rugby, to niespodzianka gdyż nigdy dotąd wyróżnienie to zostało przyznane organizatorowi imprezy. Puchar wręczali Waldemar Kraska i Elio de Anna, zostanie on w Siedlcach przez 2 lata do następnego Festiwalu.

Zdjęcia z imprezy do obejrzenia na stronie: 
Link do pobierania zdjęć z pierwszego dnia meczowego:

Zdjęcia autorstwa: Mariusz Marciszewski - Fotoelab.pl

Wyniki IV EVRA Festival: September 15, Friday:
WFS Siedlce v Veterans Rugby Moita 0:0,
I Fossili Dolomitici v Baltic Old Boys 0:0,
Galicia Old Boys v Coyotes Cernusco 0:5,
Orkan Sochaczew v Esztergomi Vitézek 5:0,
EVRA Over 50’s v Festival Europe Team 5:0,
RC Lousa v Coyotes Cernusco 5:0,
WFS Siedlce v I Fossili Dolomitici 15:0,
Esztergomi Vitézek v Galicia Old Boys 5:5,
Baltic Old Boys v Coyotes Cernusco 0:0,
Poland Veterans v EVRA Over 50’s 0:0,
WFS Siedlce v Galicia Old Boys 10:0,
Veterans Rugby Moita v Esztergomi Vitézek 10:0,
Orkan Sochaczew v WFS Siedlce 5:5,
I Fossili Dolomitici v RC Lousa 0:25,
Coyotes Cernusco v Esztergomi Vitézek 0:5,

September 17, Sunday
Veterans Rugby Moita v Syvi Levy Lviv 0:0,
Galicia Old Boys v I Fossili Dolomitici 0:0,
Coyotes Cernusco v WFS Siedlce 5:0,
Esztergomi Vitézek v Baltic Old Boys 0:0,
Orkan Sochaczew v RC Lousa 10:5,
Coyotes Cernusco v ORB Odessa 0:5,
Galicia Old Boys v Syvi Levy Lviv 5:10,
EVRA Over 50’s v Poland Veterans 5:5,
WFS Siedlce v Esztergomi Vitézek 10:0,
Orkan Sochaczew v Baltic Old Boys 25:5,
Veterans Rugby Moita v Coyotes Cernusco 0:0,
I Fossili Dolomitici v Syvi Levy Lviv 0:25,
WFS Siedlce v ORB Odessa 0:0,
Orkan Sochaczew v Galicia Old Boys 15:0,
Festival Europe Team v EVRA Over 50’s 0:0,
Esztergomi Vitézek v Syvi Levy Lviv 0:15,
Baltic Old Boys v WFS Siedlce 15:0,
Coyotes Cernusco v Orkan Sochaczew 0:0.
 

na podst. Jacek Wierzbicki

 

**********************

Informacja z 12 września 2017

 

Od 14 września w naszym Mieście rozgrywana będzie największa międzynarodowa impreza rugby w Polsce - IV Europejski Festiwal EVRA. Jest to także jedna z większych imprez sportowych w Siedlcach, choćby ze względu na ilość startujących zespołów. 

Od 14 do 17 września z udziałem 15 drużyn z Europy zobaczymy IV Europejski Festiwal EVRA. Rozgrywki toczyć będą zawodnicy w kategoriach: powyżej lat 35 i powyżej lat 50, według przepisów European Veteran Rugby Association, które stosowane są np. przy rozgrywkach Mistrzostw Polski Weteranów. Festiwal nie jest klubowymi mistrzostwami Europy choć często jest tak nazywany. Zaplanowano szereg meczów, bez podziału na grupy. Nie rywalizuje się o miejsca, bo na zakończenie nagradzane są i tak wszystkie zespoły, a wygrywa samo rugby!

Program wszystkich Festiwali jest ramowy i przewiduje:
14.09.2017: godz. 19.00 uroczysta inauguracja na dziedzińcu Pałacu Ogińskich z udziałem władz Miasta, Mazowsza, EVRA, PZR, mediów i partnerów,
15.09.2017: godz. 10.30 - pierwszy dzień rozgrywek, które toczyć się będą na dwóch boiskach Agencji Rozwoju Miasta Siedlce; każdy zespół rozegra cztery spotkania. Zakończenie przewidziane jest około godziny 18.00,
16.09.2017: Dzień przeznaczony na wycieczki i odpoczynek. Kilka klubów wybiera się na wycieczkę do Warszawy. O 10.30 w hotelu Ibis odbędzie się otwarte posiedzenie Zarządu EVRA, który wyłoni m.in. organizatora V Festiwalu. O 16.00 wszyscy obejrzą mecz Ekstraligi MKS Pogoń Siedlce v RC Lechia Gdańsk,
17.09.2017: godz. 10.00 - drugi dzień rozgrywek; każdy zespół rozegra po cztery spotkania; zakończenie przewidziane jest około godziny 17.00; wieczorem uroczysta kolacja pożegnalna z wręczeniem upominków za udział wszystkim ekipom, nagrody fair play czy wyróżnienia dla najstarszego zawodnika.

W Siedlcach zagrają: Over 35s (powyżej 35 lat):
Baltic Old Boys (Rosja, Litwa, Łotwa),
Coyotes Old Rugby Cernusco (Włochy),
Esztergomi Vitézek (Węgry),
Farnham Escargots (Anglia),
I Fossili Dolomitici ORC (Włochy),
Galicia Old Boys (Hiszpania),
Moita Veterans Rugby (Portugalia),
Odessa Rugby Brotherhood (Ukraina),
Old Boys Rugby Lviv (Ukraina),
Orkan Sochaczew Rugby Veterans (Polska),
Rugby Club Lousã (Portugalia),
WFS Siedlce Veterans (Polska),

Over 50s:
EVRA Select XV Team (reprezentacja krajów EVRA)
Festival Europe Team (reprezentacja Europy)
Poland Veterans (Polska).

Starania o przyznanie Siedlcom praw do organizacji imprezy trwały od września 2012 roku. Rozpoczęły się od sprawdzenia bazy sportowej i socjalnej Miasta. Sekretarz Generalny EVRA Marko Protega przez cztery dni gościł w Siedlcach, nadzorując m.in. organizację międzynarodowego turnieju Honey Cup. Raport z wizyty był pomyślny i Miejski Klub Rugby mógł złożyć ofertę organizacyjną na lata 2015 i 2017. Kontrkandydatami były Kijów (Ukraina), Barcelona (Hiszpania), Laugharne (Walia), Split (Chorwacja), Heusenstamm (Niemcy) oraz St. Petersburg (Rosja). Organizację pierwszej imprezy w 2015 roku otrzymał angielski klub Farnham RUFC ze względu na organizację w tym kraju finałów Pucharu Świata i zapewnienie biletów uczestnikom festiwalu. Drugą imprezę, w 2017 roku dostał Miejski Klub Rugby. Informację o powierzeniu Siedlcom organizacji IV Europejskiego Festiwalu EVRA w 2017 roku 23 czerwca 2013 ogłosili podczas Festival Farewell Dinner prezes EVRA Tomas Espinoza i Marko Protega. Warunkami były: organizacja dwóch turniejów weteranów w Polsce rocznie, doroczny udział przynajmniej w jednej imprezie zagranicznej organizowanej przez EVRA, w tym w III Europejskim Festiwalu EVRA w Farncham we wrześniu 2015.

Głównym organizatorem zawodów jest Miejski Klub Rugby Siedlce, wspomagany przez Miasto Siedlce, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Polski Związek Rugby oraz firmy, urzędy i osoby prywatne. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Prezydent Siedlec Wojciech Kudelski, Rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego Tamara Zacharuk i Prezes Polskiego Związku Rugby Dariusz Olszewski.

Polski Związek Rugby należy do tej organizacji od 2011 roku, a jego przedstawicielami są siedlczanie: Jacek Wierzbicki i Grzegorz Pliszka.

opr. źr.

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/

 

« Powrót