Aktualności

07-08-2017

Siedlce w gronie najzamożniejszych

Siedlce w gronie najzamożniejszych

Z dochodem 5 427,06 zł. na jednego mieszkańca, Siedlce znalazły się na 98. miejscu wśród gmin w Polsce pod względem dochodów budżetowych. Należymy do grona 129. najzamożniejszych samorządów w kraju, z wpływami własnymi powyżej 5 000 zł. W czołówce rankingu GUS dominują kurorty i miejscowości nadmorskie.

Wszystkich gmin w Polsce jest 2478. Najbogatszą w Polsce gminą, podobnie jak w roku poprzednim - wg danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny za 2016 rok - jest Kleszczów (woj. łódzkie). Łączna suma dochodów w przeliczeniu na jednego mieszkańca osiągnęła tam poziom 47 709 zł. Warszawa znalazła się na 8 pozycji, z kwota powyżej 8 tysięcy złotych na mieszkańca.

W zestawieniu GUS wzięto pod uwagę dochody własne, m.in. wpływy z podatków i opłat oraz udziały w PIT i CIT, subwencję ogólną, dotacje celowe z budżetu państwa oraz pozyskiwane środki unijne.

Jedynie w dziewięciu gminach odnotowano dochód per capita poniżej 3 000 zł. W większości przypadków (60 proc.) wpływy do budżetu zamknęły się w przedziale 3 000 zł - 4 000 zł. W jednej trzeciej gmin wpływy budżetowe wyniosły od 4 000 zł do 5 000 zł, a w 129 najbardziej zamożnych samorządach - powyżej 5 000 zł.

Przyczyn siedleckiego sukcesu można upatrywać przede wszystkim w przedsiębiorczości mieszkańców Siedlec. Informowaliśmy o tym, że średnio 1 na 10 z naszych Mieszkańców zajmuje się biznesem (więcej tutaj:  siedlce.pl/index.php Uzupełnieniem dla takiego stanu rzeczy jest dobry klimat gospodarczy stwarzany przez siedlecki samorząd oraz rozbudowa infrastruktury technicznej, sprzyjającej powstawaniu firm w Siedlcach.  

opr. JiC; źródło: http://samorzad.pap.pl

 

Znajdź nas na Facebooku:  www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/

 

« Powrót