Aktualności

17-05-2017

Drzwi w "Domu nad Stawami" otwarte

Drzwi w "Domu nad Stawami" otwarte

21 maja Dom Pomocy Społecznej „Dom nad Stawami” zaprasza na "Drzwi Otwarte". W godzinach od 12.00 do 16.00 zainteresowani będą mogli zapoznać się z zasadami i warunkami zamieszkania w DPS, zwiedzić jego wnętrza, zobaczyć infrastrukturę, porozmawiać z pracownikami, mieszkańcami i ich rodzinami.


Siedlecki "Dom nad Stawami"  przy ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 32, to jeden z ładniejszych i nowocześniejszych obiektów tego typu w kraju. Spełnia wszelkie wymagane standardy i w pełni odpowiada potrzebom osób niepełnosprawnych. Atutem jest duży, piękny hol, w którym koncentruje się życie towarzyskie i kulturalne mieszkańców.
Dysponuje pokojami 1- i 2-osobowymi, wyposażonymi w łazienki i toalety, przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Każdy pokój posiada przeciwpożarową sygnalizację alarmową oraz "przyzywową", przy pomocy której wzywana jest pielęgniarka dyżurna.

„Dom nad Stawami” oferuje różne formy opieki: całodobową, okresową oraz pobyt dzienny. Jest placówką, przeznaczoną dla osób w podeszłym wieku oraz przewlekle chorych ze schorzeniami somatycznymi. Główny cel to zapewnienie całodobowej opieki mieszkańcom w warunkach, jak najbardziej zbliżonych do domowych. Dysponuje 105 miejscami dla kobiet i mężczyzn. Poza pobytem stałym, DPS ma w ofercie możliwość opieki okresowej oraz pobyt dzienny. Swoim podopiecznym zapewnia całodzienne wyżywienie, smaczne i urozmaicone, z uwzględnieniem diet zleconych przez lekarza. Oprócz tego, mieszkańcy mogą korzystać przez całą dobę z kuchenek zaopatrzonych w jedzenie i napoje.

Ośrodek umożliwia korzystanie ze świadczeń zdrowotnych oraz w części pokrywa opłaty za leki ryczałtowe i limitowane. Organizuje opiekę medyczną poprzez regularne wizyty lekarza rodzinnego, wizyt u specjalistów i całodobowe dyżury wykwalifikowanych pielęgniarek. Zapewnia opiekę przez całą dobę. Wykwalifikowany personel udziela podopiecznym pomocy w podstawowych czynnościach życiowych. Osoby wymagające pełnej pielęgnacji są szczególnie troskliwie traktowane przez opiekunów. Mają przydzielone specjalne łóżka ortopedyczne i materace przeciwodleżynowe, a także wózki, chodziki czy laski. Personel pomaga podopiecznym w poruszaniu się zarówno po terenie Domu, jak i poza nim, pracując nad ich aktywizacją ruchową.

Podnoszeniem i rozwijaniem sprawności ruchowej mieszkańców zajmują się fizjoterapeuci. Wykonywane są zabiegi fizykoterapii, kinezyterapii i masażu leczniczego – zarówno w sali rehabilitacyjnej czy gabinecie fizykoterapii, jak też w pokojach mieszkańców. Prowadzona jest gimnastyka ogólnousprawniająca, muzykoterapia, gry i zabawy ruchowe. Strategia leczenia osób w podeszłym wieku ukierunkowana jest na oddziaływanie przeciwbólowe oraz jak najdłuższe utrzymanie sprawności fizycznej, mobilizujące do samodzielności w życiu codziennym.

Mieszkańcy mają możliwość korzystania z różnorodnych form spędzania wolnego czasu. Powstało szereg pracowni, mogących realizować pasje pod kierunkiem terapeutów. Od wielu lat działa zespół artystyczny "Stawowiacy" i grupa teatralna „Albert”, które uświetniają swoimi występami lokalne imprezy kulturalne w obiekcie i w zaprzyjaźnionych placówkach. Działalność kulturalna i terapeutyczna skupia się na integracji osób niepełnosprawnych i zdrowych, pokonywaniu barier oraz stwarzaniu ciepłej, rodzinnej atmosfery. Organizowane są różnorakie spotkania integracyjne, mające na celu nawiązywanie, podtrzymywanie i rozwijanie więzi naszych podopiecznych z rodziną i środowiskiem.

Nad zaspokajaniem potrzeb religijnych mieszkańców Domu czuwa ksiądz kapelan, który odprawia codzienne Msze Święte i nabożeństwa okolicznościowe, odwiedza chorych w ich pokojach, prowadzi katechezy indywidualne i zbiorowe. Mieszkańcy mają do dyspozycji otwartą przez całą dobę kaplicę. W Domu działa Rada Mieszkańców, która wspiera i współpracuje z dyrektorem w celu sprawnego funkcjonowania placówki.

opr. DPS

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/


 

« Powrót