Aktualności

12-05-2017

Eko-głosowanie trwa!

Eko-głosowanie trwa!

Po trwającym już cztery miesiące głosowaniu, pierwszy raz w rankingu 4. sektorów Miasta liderem został inny, niż "zachodni" (4) sektor. Gdyby głosowanie skończyłoby się teraz, to najprawdopodobniej w południowej części Miasta, w nagrodę powstałaby jedna z 3 ciekawych inwestycji.

Zakład Utylizacji Odpadów podał wyniki wskaźnika segregacji odpadów za okres od stycznia do kwietnia. O ile przez 3. poprzednie miesiące liderowali w segregowaniu Mieszkańcy sektora czwartego, to w kwietniu o ok. 0,5% lepsze okazały się południowo-zachodnie dzielnice (patrz mapka poniżej). W prowadzącym sektorze mogą powstać np. ścieżki rowerowe i infrastruktura dla nich, za 100 tys. zł. wszystko funduje ZUO. Wyniki poznamy z na początku lipca br.

O sukcesie decyduje wynik segregowania dla całego sektora i ilość głosów na dany projekt w wygrywającym sektorze! Więcej o projekcie i głosowaniu poniżej.

Mieszkasz w Siedlcach? Zagłosuj! Zdobądź 100,000 zł. 💰💰💰 dla swojego podwórka!
➡ Zagłosuj na projekt na zuo.siedlce.pl/ekobudzet
➡ Segreguj odpady i wrzucaj je do odpowiednich pojemników
➡ Sektor Siedlec, który posegreguje najwięcej, wygrywa 100,000 zł na wybrany projekt!

Zapraszamy na spot reklamowy: www.facebook.com/SiedlceNaturalnie/videos/376039719418594/ 

***********************

Informacja z 10.01.2017

ZUO zachęca mieszkańców Siedlec do segregacji, proponując w zamian inwestycje pro-ekologiczne w ramach eko-budżetu. Po budżecie obywatelskim to kolejna propozycja, w której siedlczanie głosując mogą decydować: na co przeznaczyć 100 tys zł.? Wystarczy segregować i głosować. To kolejny projekt w ramach akcji ZUO „Siedlce? Naturalnie!”. Co ważne, eko-budżet będzie realizowany w kolejnych latach.

Na samorządy terytorialne UE narzuciła osiągnięcie bardzo wysokiego poziomu segregacji odpadów - do 2020 roku muszą one segregować 50% swoich śmieci. W Siedlcach za rok 2016 ten współczynnik wg szacunków wyniesie ok. 18%. Dlatego Zakład Utylizacji Odpadów przy wsparciu Miasta Siedlce, podejmuje różnorodne działania marketingowe i promujące segregowanie odpadów. - Naszym celem jest zwiększanie świadomości mieszkańców nt. selektywnej zbiórki odpadów, a w efekcie podniesienie współczynnika segregacji odpadów w mieście. Jest to bardzo ważne, ponieważ na Miasto za zbyt niski poziom recyklingu będą nakładane dotkliwe kary finansowe. Przyjdzie więc nam wszystkim zapłacić za niską społeczną świadomość nt. segregacji i za idący w ślad za tym niski poziom segregowania odpadów. - informuje siedleckie ZUO.

Na czym polega Eko Budżet, najnowsza inicjatywa ZUO?

Stworzono listę 12 projektów małych inwestycji pro-ekologicznych, sportowych i rekreacyjnych o wartości około 100 000 zł. każdy. Siedlce podzielono na 4 sektory - te same obszarowo, na jakie Miasto podzielone jest w związku z odbiorem segregowanych odpadów. W każdym z sektorów mieszkańcy mogą wybierać spośród 3 projektów, które mogą zostać zrealizowane (patrz mapka i lista poniżej). Miasto Siedlce i ZUO zrealizują jednak tylko jeden projekt. O tym, który projekt zostanie finalnie zrealizowany zadecyduje najwyższy współczynnik segregacji odpadów osiągnięty w danym sektorze za cały rok 2017. - Co miesiąc będziemy aktualizować informację o wysokości współczynnika w poszczególnych sektorach - informuje ZUO.

Chcąc podnieść poziom recyklingu organizatorzy inicjatywy postanowili, iż eko-budżet będzie realizowany również w kolejnych latach. Stanowi o tym "Regulamin eko-budżetu" (patrz załącznik), który w § 1 ust. 5 mówi o tym, że fundusze pozostałe po realizacji przedsięwzięć tegorocznych powiększają pulę eko-budżetu na rok kolejny.

W głosowaniu już można brać udział: trwa od 1 stycznia, i zakończone zostanie 30 czerwca 2017 roku. Wyłoni ono projekt cieszący się największym poparciem mieszkańców danego sektora. Zagłosować można tylko raz w trakcie całego głosowania, na jeden projekt w sektorze. Akcję promuje hasło: „naszą generację, stać na segregację!”

Głosowanie odbywa się na stroniezuo.siedlce.pl/glosowanie

Propozycje inwestycji poddane głosowaniu:

a) Sektor 1: (centrum miasta)
- Park Trampolin - przy Amfiteatrze,
- Leżaki przy fontannie - przy ul. Pułaskiego,
- Śmietniczki do segregacji - w całym sektorze,
b) Sektor 2: (płn-wsch. część miasta)
- Salon miejski - przy ul. Jagiełły,
- Plac zabaw oraz siłownia zewnętrzna - przy ul. Jagiełły,
- Boisko do koszykówki - przy ul. Wyszyńskiego,
c) Sektor 3: (płd. część miasta)
- Plac zabaw dla małych dzieci - przy ul. Bieszczadzkiej,
- Boisko piłkarskie - przy ul. Bieszczadzkiej,
- Infrastruktura rowerowa (stojaki, stacje naprawcze) - w całym sektorze,
d) Sektor 4: (płn.-zach. część miasta)
- Linowy plac zabaw - nad Zalewem (od strony Os. Roskosz),
- Urządzenia do Street Workout’u - nad Zalewem (od strony Os. Roskosz),
- Nowe śmietniczki dookoła Zalewu.

Więcej o akcji przeczytacie: www.facebook.com/SiedlceNaturalnie/

Zapraszamy na www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/

opr. JiC; foto: ZUO

Sektory segregowania i głosowania:

 

Poniżej wizualizacje propozycji możliwych do realizacji:

Załączniki:

« Powrót