Aktualności

25-11-2011

Prof. Religa patronem „Medyka”

Prof. Religa patronem „Medyka”

Zespołowi Medycznych Szkół Policealnych w Siedlcach 25 listopada nadane zostało imię prof. Zbigniewa Religi, twórcy polskiej transplantologii. Wybór patrona to decyzja całej społeczności szkolnej.

 

Uroczystości nadania szkole imienia profesora Zbigniewa Religi rozpoczęła Msza święta w Kościele Garnizonowym, a następnie kontynuowane były w Centrum Kultury i Sztuki. Na tę wyjątkową chwilę do Siedlec przybyła małżonka zmarłego, przed dwoma laty Zbigniewa Religi, prof. Anna Wajszczuk Religa. Towarzyszył jej dyrektor Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii Jan Sarna oraz były wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas. W gronie gości uroczystości znaleźli się parlamentarzyści: senator Waldemar Kraska i poseł Jacek Kozaczyński. Władze Mazowsza reprezentowali: wicemarszałek Leszek Ruszczyk, wiceprzewodnicząca Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej Sejmiku Mazowieckiego Wiesława Krawczyk, Mazowiecki Kurator Oświaty Karol Semik i jego zastępca Mariusz Dobijański. Z Ministerstwa Zdrowia na uroczystość przybyła zastępca dyrektora Departamentu Pielęgniarek i Położnych Jolanta Skolimowska. Władze samorządowe Siedlec reprezentował prezydent Wojciech Kudelski, jego zastępca Anna Sochacka oraz przewodniczący Rady Miasta Piotr Karaś. Na sali nie zabrakło także przedstawicieli siedleckich instytucji współpracujących ze szkołą. Obecni byli także kolejni dyrektorzy placówki, jej nauczyciele i absolwenci.
W trakcie spotkania dyrektor szkoły Zofia Ciołczyk przedstawiła historią szkoły. Zespół Medycznych Szkół Policealnych w Siedlcach to placówka, której początki sięgają roku 1970. Wówczas to powstała Państwowa Szkoła Medyczna Pielęgniarstwa. Przez ponad 40 lat placówkę opuściło ponad 3,5 tysiąca absolwentów. Były to nie tylko pielęgniarki, ale także położne, pracownicy socjalni, ratownicy medyczni, opiekunki dziecięce, technicy masażyści, opiekunowie medyczni, asystenci osoby niepełnosprawnej, opiekunki środowiskowe i osób starszych, technik usług kosmetycznych. W zespole szkół funkcjonowało także V Liceum Ogólnokształcące o profilu ekologicznym.
W trakcie uroczystości odbyło się przekazanie sztandaru ufundowanego przez grono przyjaciół szkoły. Uczniowie „Medyka” złożyli na nowym sztandar ślubowanie. Wybór patrona szkoły nie był przypadkowy. Prof. Zbigniew Religa był emocjonalnie i rodzinnie związany z Siedlcami. Jego małżonka Anna Wajszczuk Religa jest rodowitą siedlczanką, a Zbigniew i Anna Religowie wzięli ślub w kościele pw. Świętego Stanisława BM, a w katedrze siedleckiej chrzcili swoje dzieci: Grzegorza i Małgorzatę. Często gościli w naszym mieście przy okazji rodzinnych spotkań.
W budynku szkoły przy ul. Młynarskiej 17 została odsłonięta tablica patrona szkoły. A absolwenci placówki spotkali się tego dnia na swoim pierwszym zjeździe. Mieli możliwość odwiedzenia szkoły i w gronie kolegów i nauczycieli powspominać czasy nauki w „Medyku”.

 

(dd)

 

Źródło: dd

« Powrót

Galeria