Aktualności

03-04-2014

O autyzmie w „Podlasiu”

O autyzmie w „Podlasiu”

Liczne grono prelegentów i gości wzięło udział w spotkaniu z okazji Światowego Dnia Autyzmu, które odbyło się w Sali Podlasie Miejskiego Ośrodka Kultury. Organizatorem środowej konferencji podczas, której dyskutowano jak sobie radzić z tą trudną chorobą, była fundacja Żółty Latawiec.


Środowe spotkanie honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Siedlce Wojciech Kudelski. – Pamiętam jak kilka lat temu przyszło do mnie grono osób z pytaniem czy miasto nie mogło by jakoś pomóc rodzinom, które wychowują dzieci z autyzmem. Wówczas wspólnie uświadomiliśmy sobie, że z problemem autyzmu i niepełnosprawności rodzice pozostają sami. Dlatego podjęliśmy decyzje o tworzeniu klas integracyjnych, wspieraniu przedszkoli integracyjnych, a także objęcia systemem grantów organizacji pozarządowych, tworzonych przez specjalistów z tego zakresu. Dziś można powiedzieć, że wspólnie zrobiliśmy dużo i nadal rozwijamy pomoc osobom niepełnosprawnym. W tym roku oddamy nową siedzibę Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, to dobra wiadomość, i z wielką przyjemnością mogę się nią z Państwem podzielić. - mówił Wojciech Kudelski. W spotkaniu wzięli również udział wiceprezydent Anna Sochacka, Adam Kulik z zakładu karnego w Siedlcach a także Renata Biardzka i Beata Różańska, które wygłosiły prelekcje na temat autyzmu. Wiele zainteresowania wzbudziły wykłady na temat „Historii bajek animowanych”. Przedstawili je dr Rafał Dmowski oraz studenci historii II roku II stopnia - Katarzyna Karabin i Łukasz Pawlukowski z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. W trakcie całego spotkania w Sali Podlasie uczestnicy mieli okazję skorzystać z konsultacji specjalistów. Na miejscu byli: pedagog, psycholog, logopeda, terapeuta integracji sensorycznej, rehabilitant. Można było także w sali doświadczeń zmysłów zobaczyć jak spostrzega świat dziecko z autyzmem.
Obradom towarzyszyła galeria prac dzieci uczestniczących w konkursie, wystawa prac studentów kierunku pedagogika z plastyką z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.
 

« Powrót