Aktualności

29-11-2013

Z sesji Rady Miasta

Z sesji Rady Miasta

W piątek, 29 listopada siedleccy radni odbyli 36. w tej kadencji sesję. Podczas bogatego programu obrad przyjęto uchwały o obniżce podatków od środków transportowych, o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a także pakiet uchwał dotyczących prowadzenia transportu zbiorowego.

Sesja rozpoczęła się od wyróżnień. Jacek Bączkowski, wiceprezes Zarządu Krajowego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej, wspólnie z Jerzym Mateuszakiem i Witoldem Jakubikiem przekazali na ręce prezydenta Wojciecha Kudelskiego puchar za zdobycie przez Miasto Siedlce I miejsca w Mazowieckim Sportowym Turnieju Miast i Gmin. Jak podkreślał Jacek Bączkowski, Siedlce wyróżniają się na Mazowszu poziomem organizacyjnym w zakresie krzewienia kultury fizycznej. Wielomilionowe inwestycje w obiekty sportowe, a także pokaźne środki przekazywane co roku na stypendia, powodują, że miasto jest miejscem przyjaznym dla sportu. Młodzi ludzie z powodzeniem mogą tu realizować i rozwijać własne talenty i predyspozycje, praktycznie we wszystkich dziedzinach sportu.


Na sesji Przewodniczący Rady Miasta Henryk Niedziółka, wspólnie z Prezydentem Wojciechem Kudelskim przekazali list gratulacyjny Mirosławowi Leśkowiczowi dyrektorowi SP ZOZ. Siedlecki szpital został wyróżniony „ Złotą Perłą” nagrodą w Ogólnopolskim Konkursie „Perły Medycyny”. Kapituła konkursu doceniła siedlecką placówkę za realizację projektu przebudowy i modernizacji „Starego Szpitala” przy ul. Starowiejskiej, który na remont czekał ponad 20 lat. Gratulując dyrektorowi i wszystkim pracownikom szpitala Wojciech Kudelski podkreślił, że pieniądze które radni zdecydowali przekazać na remont, zostały dobrze wydane, dzięki czemu nasz szpital jest wizytówką na Mazowszu.

Podatki najniższe
Do najniższego poziomu obniżono podatki od środków transportowych, czyli od dużych ciężarówek zwanych tirami. Jak podkreślał skarbnik Kazimierz Paryła, ten zabieg ma na celu zwiększenie dochodów budżetu miasta. Jest to możliwe, gdyż przyjazna polityka podatkowa wobec przedsiębiorców, jest zachętą do rejestrowania pojazdów w Siedlcach, a co za tym idzie także płacenia tu podatków. Obniżenie stawek jednostkowych, zostanie zrekompensowane większą ilością rejestrowanych samochodów i w konsekwencji zwiększeniem wpływów podatkowych. W kryzysie, który dotyka również sektor transportowy, takie posunięcie spotkało się z uznaniem Związku Przewoźników Drogowych, którego członkowie wyrazili zainteresowanie rejestracją taboru w Siedlcach. Uzupełnieniem uchwały, będzie uruchomienie specjalnego okienka w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta, gdzie każdy przewoźnik będzie mógł załatwić wszystkie formalności, związane z przerejestrowaniem samochodów.


Plany zagospodarowania przestrzennego
Radni zdecydowali o przystąpieniu do opracowywania planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie osiedla „Romanówka”, pomiędzy ulicami: Garwolińską, Unitów Podlaskich, Niepodległości i Romanówka. W jego założeniach, dla tego obszaru przyjęto zabudowę mieszkaniowo usługową. Nowy plan pozwoli uporządkować sytuację przestrzenną na tym terenie, co często było przedmiotem wniosków mieszkańców tego rejonu miasta.

Nowa kadencja Młodzieżowej Rady Miasta
28 października w siedleckich szkołach ponadgimnazjalnych odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta na kadencję 2013 -2015. Spośród społeczności szkolnych dziesięciu placówek, wybrano 26 młodych radnych. Mandaty zdobyli: Szczerbaciuk Magdalena, Justa Adam - I Liceum Ogólnokształcące im.Bolesława Prusa, Kordecki Michał, Jóźwik Agnieszka - II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Św.Królowej Jadwigi, Zdanowska Olga, Krzemiński Wojciech - IV Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego, Gajowniczek Artur, Sałata Natalia - I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Św. Rodziny, Rosolski Sylwester, Godlewski Patryk, Koziestański Gabriel - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Stanisława Staszica, Osińska Olga Jasińska Agata, Anusiewicz Paulina - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Mikołaja Kopernika; Wysokińska Martyna Konopka Iza, Ładniak Fryderyk - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 im. Stanisława Staszica, Plichta Maria Skup Adrianna, Dyńka Maciej - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 im. Kazimierza Wielkiego, Cielemęcka Weronika, Więsak Kamil, Czarnocki Maksymilian - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 im. Władysława Sikorskiego, Wielgórska Anna, Gomulska Aleksandra, Serowiec Adam - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 6 im. Józefa Bema.

Stanowcze „NIE” dla zwrotu subwencji

Nie dość, że do oświaty każą nam dokładać 30 milionów rocznie, to jeszcze wyciągają rękę po 2 miliony złotych za kształcenie uczniów z dysfunkcjami – takie głosy radnych można było usłyszeć w kuluarach ostatniej sesji. Wszystko za sprawą noty sygnalizacyjnej, którą do Rady Miasta Siedlce, skierował Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej. Ta instytucja rządowa, zarzuciła miastu, że zbyt dużo pieniędzy z subwencji oświatowej, wydaje na kształcenie integracyjne, a także indywidualne. W praktyce zarzuty dotyczą dyrektorów, niektórych siedleckich szkół i przedszkoli, którzy zdaniem „skarbówki” do tych form kształcenia błędnie kwalifikowali uczniów, przyznając im wyżej płatne kategorie ("wagi"). Nie możemy podważać opinii psychologiczno – pedagogicznych, wydawanych przez Poradnie – to nie nasze kompetencje – podkreślał Wojciech Kudelski na sesji. Jeżeli są tu jakiekolwiek nieprawidłowości, to jest to sprawa nadzoru pedagogicznego. Naszym zadaniem jest zapewnienie jak najlepszych warunków kształcenia uczniów. Staramy się z niego wywiązywać, dokładając co roku znaczne środki do subwencji, którą przekazuje nam Ministerstwo. Sławomir Kurpiewski – naczelnik Wydziału Edukacji UM Siedlce, odpowiadając na pytania Radnego Mariusza Dobijańskiego powiedział, że wszystkie dane, które zostały wprowadzone do Systemu Informacji Oświatowej są zgodne z arkuszami organizacyjnymi szkół. Zgadzają się one co do jednego ucznia i nigdy nie mieliśmy z tego powodu żadnych problemów. Jestem zdziwiony, że doszukuje się nieprawidłowości administracyjnych za lata, kiedy ustawa o Systemie Informacji Oświatowej była jeszcze przed nowelizacją – podkreślał naczelnik. Ostatecznie, radni przyjęli wyjaśnienia prezydenta, i jeśli zapadnie decyzja o zwrocie ok. 2 milionów subwencji, miasto, wzorem innych samorządów, wystąpi na drogę sądową.

 

« Powrót