Aktualności

10-06-2011

"Okno życia" w siedleckim Domu Dziecka

"Okno życia" w siedleckim Domu Dziecka

W piątek, 10 czerwca w siedleckim Domu Dziecka przy ul. Daszyńskiego 10 zainaugurowało swoją działalność "Okno życia" - miejsce, gdzie matki, które z różnych powodów nie decydują się wychowywać swoich dzieci, mogą je bezpiecznie zostawić, zachowując przy tym anonimowość.

Do tej pory dzięki ponad czterdziestu działającym w Polsce "Oknach życia" udało się uratować 33 noworodki. "Okno życia" mieści się w zewnętrznej ścianie budynku Domu Dziecka przy ulicy Daszyńskiego 10. Zasada jego działania jest bardzo prosta. Jest ono umieszczone w miejscu, które jest bezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka. Nie ma tam zainstalowanych kamer. Jest to okno, do którego matka może podejść, otworzyć i zostawić dziecko. Wewnątrz znajduje się czujka ruchu i czujnik uruchomienia okna. W momencie gdy dziecko zostaje umieszczone w oknie życia, na górze uruchamia się alarm. Po takim sygnale, ktoś schodzi i odbiera dziecko. Zostawione w "Oknie życia" dziecko jest kierowane na badania szpitalne. Jednocześnie powiadamia się o nim sąd i ośrodek pomocy społecznej, aby można mu było nadać imię, nazwisko i wyrobić akt urodzenia. Wtedy można uruchomić dalsze procedury adopcyjne.

Poświęcenie i otwarcie siedleckiego "Okna życia" odbyło się 10 czerwca. Obiekt poświęcił ks. prałat Kazimierz Niemirka w asyście ks. Jacka Szostakiewicza, proboszcza miejscowej parafii pw. Błogosławionych Męczenników Podlaskich. Przecięcia wstęgi inaugurującej działalność tej niezwykle cennej inicjatywy dokonali obok wyżej wymienionych księży prezydent Wojciech Kudelski, przewodniczący Rady Miasta Piotr Karaś oraz dyrektor Domu Dziecka Katarzyna Graniszewska.

« Powrót